MATRIX TECHNOLOGY INC. WPS-6000S-1000-15
Part No.:
WPS-6000S-1000-15
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
WPS-6000S-1000-15.pdf
Description:
3U, 1000V/15A/6000W,220VAC Input
Shipping
WPS-6000S-1000-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
WPS-S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
342 ~ 418VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 1000VDC
Current - Output:
0 ~ 15A
Display Type:
LED
Number of Characters:
4
Size / Dimension:
19.000" L x 25.984" W x 5.196" H (482.00mm x 660.00mm x 132.00mm)
Features:
Power (Watts):
6000W