MATRIX TECHNOLOGY INC. WPS200-8010L
Part No.:
WPS200-8010L
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
WPS200-8010L.pdf
Description:
80V 10A 200W 1mV/1mA Wide range
Shipping
WPS200-8010L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Series:
WPS-L
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
110VAC, 220VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 80V
Current - Output:
0 ~ 10A
Display Type:
VFD
Number of Characters:
5
Size / Dimension:
14.961" L x 10.039" W x 4.331" H (380.00mm x 255.00mm x 110.00mm)
Features:
List Output, Programmable, RS232, RS485, SENSE, Temperature Monitoring, USB, Wide Range
Power (Watts):
200W