Kingbright WP1533AA/YD14V-W152
Part No.:
WP1533AA/YD14V-W152
Manufacturer:
Kingbright
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
WP1533AA/YD14V-W152.pdf
Description:
LED 4.7MM 590NM YLW 6"LD PNL MNT
Shipping
WP1533AA/YD14V-W152 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Yellow
Lens Color:
Yellow
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
14V
Current:
10.5mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.25" (6.35mm)
Lens Size:
4.70mm Dia
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
15mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Viewing Angle:
60°
Termination Style:
Wire Leads - 6" (152.40mm)