WeEn Semiconductors WNSC401200CWQ
Part No.:
WNSC401200CWQ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
WNSC401200CWQ.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 1.2KV 40A TO247-3
Shipping
WNSC401200CWQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
810pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)