Banner Engineering Corporation WLS28-2XW285XPB
Part No.:
WLS28-2XW285XPB
Datasheet:
WLS28-2XW285XPB.pdf
Description:
WLS28-2 WORK LIGHT STRIP; SWITCH
Shipping
WLS28-2XW285XPB Specifications
Product Status:
Active
Illumination Color:
White
Luminous Flux:
800lm
Length:
11.22" (285.0mm)
Profile (W x H):
1.10" x 0.98" (28.0mm x 25.0mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 30VDC
Features:
Cascadable, High/Low/Off Switching
Housing Material:
Polycarbonate (PC)
Rated Life:
75,000 Hours
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C