Banner Engineering Corporation WLS28-2CG145SQ
Part No.:
WLS28-2CG145SQ
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLS28-2CG145SQ.pdf
Description:
WLS28-2 WORK LIGHT STRIP; LENGTH
Shipping
WLS28-2CG145SQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLS28-2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
Green
Luminous Flux:
180lm
Length:
5.71" (145.0mm)
Profile (W x H):
1.10" x 0.82" (28.0mm x 20.9mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 30VDC
Features:
Cascadable
Housing Material:
Aluminum (Al)
Rated Life:
75,000 Hours
Termination Style:
Connector (M12)
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C