Banner Engineering Corporation WLS15HCWW0640LS24C2
Part No.:
WLS15HCWW0640LS24C2
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLS15HCWW0640LS24C2.pdf
Description:
WLS15 HIGH INTENSITY LIGHT STRIP
Shipping
WLS15HCWW0640LS24C2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLS15
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
White, Warm
Luminous Flux:
1400lm
Length:
25.20" (640.0mm)
Profile (W x H):
1.20" x 0.61" (30.6mm x 15.5mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
24VDC
Features:
Cascadable, Dimmable, High/Low/Off Switching
Housing Material:
Aluminum (Al)
Rated Life:
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C