Banner Engineering Corporation WLS15CDW0360DSC2
Part No.:
WLS15CDW0360DSC2
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLS15CDW0360DSC2.pdf
Description:
WLS15 WORK LIGHT STRIP; DIFFUSED
Shipping
WLS15CDW0360DSC2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLS15
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Illumination Color:
White
Luminous Flux:
350lm
Length:
14.17" (360.0mm)
Profile (W x H):
1.20" x 0.61" (30.6mm x 15.5mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 24VDC
Features:
Cascadable
Housing Material:
Polycarbonate (PC)
Rated Life:
Termination Style:
Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C