EOS Power WLP75-1303-II
Part No.:
WLP75-1303-II
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
WLP75-1303-II.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Shipping
WLP75-1303-II Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
WLP75 (75W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.12 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
75W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.00" H (76.2mm x 50.8mm x 25.4mm)