EOS Power WLP350-1006-II
Part No.:
WLP350-1006-II
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
WLP350-1006-II.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 58V 200W
Shipping
WLP350-1006-II Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
WLP350 (350W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
58V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.45 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (350W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)