EOS Power WLP120-1005-II
Part No.:
WLP120-1005-II
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
WLP120-1005-II.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 30V 100W
Shipping
WLP120-1005-II Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
WLP120 (120W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
30V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.33 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (120W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)