Banner Engineering Corporation WLH60XW640B
Part No.:
WLH60XW640B
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLH60XW640B.pdf
Description:
HI-TEMP WORK LIGHT 640MM
Shipping
WLH60XW640B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLH60
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
White, Cool
Luminous Flux:
2300lm
Length:
25.20" (640.0mm)
Profile (W x H):
2.40" x 1.23" (60.9mm x 31.3mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
21 ~ 28VDC
Features:
Housing Material:
Aluminum (Al)
Rated Life:
36,000 Hours
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C