Banner Engineering Corporation WLH60XW340B
Part No.:
WLH60XW340B
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLH60XW340B.pdf
Description:
WLH60 HIGH TEMPERATURE LIGHT; LE
Shipping
WLH60XW340B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLH60
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
White
Luminous Flux:
1150lm
Length:
13.39" (340.0mm)
Profile (W x H):
2.40" x 1.23" (60.9mm x 31.3mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
21 ~ 28VDC
Features:
Housing Material:
Polycarbonate (PC)
Rated Life:
36,000 Hours
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C