Banner Engineering Corporation WLC90WGL30
Part No.:
WLC90WGL30
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLC90WGL30.pdf
Description:
WLC90 WORK LIGHT; DIMENSIONS: 90
Shipping
WLC90WGL30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLC90
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
White, Cool
Luminous Flux:
700lm
Length:
3.50" (89.0mm)
Profile (W x H):
3.58" x 1.11" (91.0mm x 28.2mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 30VDC
Features:
Housing Material:
Aluminum (Al), Nickel Plated
Rated Life:
Termination Style:
Cable Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C