Banner Engineering Corporation WLC60CB640AQ
Part No.:
WLC60CB640AQ
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLC60CB640AQ.pdf
Description:
WLC60 WORK LIGHT; LENGTH: 640 MM
Shipping
WLC60CB640AQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLC60
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
Blue
Luminous Flux:
680lm
Length:
25.20" (640.0mm)
Profile (W x H):
2.40" x 1.21" (60.9mm x 30.7mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 30VDC
Features:
Housing Material:
Aluminum (Al), Nickel Plated
Rated Life:
60,000 Hours
Termination Style:
Connector (M12)
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C