Banner Engineering Corporation WLB32C850EPB
Part No.:
WLB32C850EPB
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Category:
Task Lighting
Package:
Datasheet:
WLB32C850EPB.pdf
Description:
WLB32 WORK LIGHT BAR; SWITCHED H
Shipping
WLB32C850EPB Specifications
Manufacturer:
Banner Engineering Corporation
Series:
WLB32
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Illumination Color:
White
Luminous Flux:
2250lm
Length:
33.46" (850.0mm)
Profile (W x H):
1.51" x 1.89" (38.4mm x 48.0mm)
Power - Rated:
Voltage - Supply:
12 ~ 30VDC
Features:
Cascadable, High/Low/Off Switching, Shield
Housing Material:
Aluminum (Al)
Rated Life:
50,000 Hours
Termination Style:
Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C