Mueller Electric Co WI-M-14-25-0
Part No.:
WI-M-14-25-0
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
WI-M-14-25-0.pdf
Description:
TEST LEAD 14AWG 1100V BLACK 25'
Shipping
WI-M-14-25-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Test Lead
Wire Gauge:
14 AWG
Conductor Strand:
420/0.0031"
Conductor Material:
Copper
Jacket (Insulation) Material:
Silicone
Jacket (Insulation) Diameter:
0.185" (4.70mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
25.00' (7.62m)
Voltage:
1100V
Operating Temperature:
200°C