AMEC Thermasol WGCF20-2.0-A1
Part No.:
WGCF20-2.0-A1
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
WGCF20-2.0-A1.pdf
Description:
Carbon Fibre Thermal Filler Pad
Shipping
WGCF20-2.0-A1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Series:
WGCF20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Multi
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
150.00mm x 50.00mm
Thickness:
0.0790" (2.000mm)
Material:
Silicone Rubber
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Black
Thermal Resistivity:
0.07°C/W
Thermal Conductivity:
20W/m-K