AMEC Thermasol WG-40S20020005
Part No.:
WG-40S20020005
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
WG-40S20020005.pdf
Description:
Therm pad 200x200x0.5mm 4.0W/mk
Shipping
WG-40S20020005 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Series:
WG-S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
200.00mm x 200.00mm
Thickness:
0.020" (0.50mm)
Material:
Silicone Rubber
Adhesive:
None
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.40°C/W
Thermal Conductivity:
4.0W/m-K