Triad Magnetics WDU24-300
Part No.:
WDU24-300
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
WDU24-300.pdf
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPTER 24V 7.2W
Shipping
WDU24-300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
WDU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
300mA
Power (Watts):
7.2 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
72" (1.83m)
Input Connector:
NEMA 1-15P
Features:
Size / Dimension:
2.76" L x 1.97" W x 1.61" H (70.0mm x 50.0mm x 41.0mm)