Vishay Sfernice WCR38250A4700JB
Part No.:
WCR38250A4700JB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
WCR38250A4700JB.pdf
Description:
WCR 38X250 470U A 5% BO12
Shipping
WCR38250A4700JB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
WCR
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
470 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2000W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 120°C
Features:
Coating, Housing Type:
Silicon, Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.693" Dia x 9.843" L (43.00mm x 250.00mm)