Wakefield-Vette WAVE-425-117
Part No.:
WAVE-425-117
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
WAVE-425-117.pdf
Description:
ANCHOR HEATSINK 42.5X42.5X11.7MM
Shipping
WAVE-425-117 Specifications
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
Wave 4x
Type:
Board Level
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Angled Fins
Length:
1.673" (42.50mm)
Width:
1.673" (42.50mm)
Diameter:
Fin Height:
0.461" (11.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.40°C/W @ 200 LFM