Wakefield-Vette WAVE-40-12
Part No.:
WAVE-40-12
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
WAVE-40-12.pdf
Description:
ANCHOR HEATSINK 40X40X12MM
Shipping
WAVE-40-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
Wave 4x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Angled Fins
Length:
1.575" (40.00mm)
Width:
1.575" (40.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.36°C/W @ 200 LFM