Triad Magnetics WAU240-500-S
Part No.:
WAU240-500-S
Datasheet:
WAU240-500-S.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 24VAC 500MA
Shipping
WAU240-500-S Specifications
Series:
WAU240
Packaging:
Bulk
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
24VAC
Current - Output (Max):
500mA
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C
Output Connector:
Screw Terminal
Size / Dimension:
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)