Triad Magnetics WAU16-400
Part No.:
WAU16-400
Datasheet:
WAU16-400.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 16VAC 400MA
Shipping
WAU16-400 Specifications
Series:
WAU16
Packaging:
Box
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
16VAC
Current - Output (Max):
400mA
Power (Watts):
6 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Efficiency:
80%
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension:
1.61" L x 1.97" W x 2.76" H (41.0mm x 50.0mm x 70.0mm)