Triad Magnetics WAU16-2400
Part No.:
WAU16-2400
Datasheet:
WAU16-2400.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 16VAC 2.4A
Shipping
WAU16-2400 Specifications
Series:
WAU16
Packaging:
Box
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
16VAC
Current - Output (Max):
2.4A
Power (Watts):
38 W
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension:
2.17" L x 2.68" W x 3.35" H (55.0mm x 68.0mm x 85.0mm)