Triad Magnetics WAU160-750
Part No.:
WAU160-750
Datasheet:
WAU160-750.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 16VAC 750MA
Shipping
WAU160-750 Specifications
Series:
WAU160
Packaging:
Bulk
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
16VAC
Current - Output (Max):
750mA
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension:
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)