Triad Magnetics WAU090-1200T-G
Part No.:
WAU090-1200T-G
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
AC AC Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
WAU090-1200T-G.pdf
Description:
AC/AC WALL MNT ADPT 9VAC 1.2A
Shipping
WAU090-1200T-G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
WAU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
North America
Form:
Wall Mount
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
120VAC
Voltage - Output:
9VAC
Current - Output (Max):
1.2A
Power (Watts):
12 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
83%
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Rectangular, 3 Position
Size / Dimension:
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)