Pulse Electronics W9037BD0100
Part No.:
W9037BD0100
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Coaxial Cables (RF)
Package:
Datasheet:
W9037BD0100.pdf
Description:
COAX CBL RP-SMA TO MHF4
Shipping
W9037BD0100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Style:
RP-SMA to I-PEX MHF4
1st Connector:
RP-SMA Jack
1st Contact Gender:
Male
1st Connector Mounting Type:
Panel Mount
1st Connector Mounting Feature:
Bulkhead - Front Side Nut
2nd Connector:
I-PEX MHF4 Plug, Right Angle
2nd Contact Gender:
Female
2nd Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature:
Length:
3.937" (100.00mm)
Cable Type:
0.81mm OD Coaxial Cable
Cable Impedance:
Connector Impedance:
Overall Impedance:
50 Ohms
Frequency - Max:
8 GHz
Color:
Black
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C