ebm-papst Inc. W2E142-BB01-28
Part No.:
W2E142-BB01-28
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
W2E142-BB01-28.pdf
Description:
FAN AXIAL
Shipping
W2E142-BB01-28 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
W2E142
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Rectangular - 172mm L x 150mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
28.00W
RPM:
3350 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
IP22
Operating Temperature:
-13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)