ebm-papst Inc. W2D300-CP02-31
Part No.:
W2D300-CP02-31
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
W2D300-CP02-31.pdf
Description:
FAN AXIAL
Shipping
W2D300-CP02-31 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
W2D300
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230/400VAC
Size / Dimension:
Round - 397mm Dia
Width:
114.0mm
Air Flow:
1301.7 CFM (36.45m³/min)
Static Pressure:
0.502 in H2O (125.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial, 3 Phase
Features:
Dual Voltage
Noise:
Power (Watts):
300W
RPM:
2750 RPM
Termination:
7 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP44
Operating Temperature:
-13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)