ebm-papst Inc. W1G230-EB89-01
Part No.:
W1G230-EB89-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
W1G230-EB89-01.pdf
Description:
FAN AXIAL
Shipping
W1G230-EB89-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
W1G230
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 280mm Dia
Width:
78.50mm
Air Flow:
Static Pressure:
0.145 in H2O (36.1 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
Power (Watts):
26.00W
RPM:
1000 RPM
Termination:
3 Wire Leads with Splice Terminals
Ingress Protection:
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-22 ~ 122°F (-30 ~ 50°C)