AMEC Thermasol W10TR600A-0.5
Part No.:
W10TR600A-0.5
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
W10TR600A-0.5.pdf
Description:
THERM PAD 305MMX305MM BLUE
Shipping
W10TR600A-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
AMEC Thermasol
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Thermally Conductive
Type:
Gap Filler Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
305.00mm x 305.00mm
Thickness:
0.0197" (0.500mm)
Material:
Silicone
Adhesive:
Backing, Carrier:
Color:
Blue
Thermal Resistivity:
Thermal Conductivity:
6.0W/m-K