SURGE VZH101M1CTR-0606CS
Part No.:
VZH101M1CTR-0606CS
Manufacturer:
SURGE
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
VZH101M1CTR-0606CS.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Shipping
VZH101M1CTR-0606CS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SURGE
Package/Case:
Series:
VZH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
230 mA @ 100 kHz
Impedance:
340 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)