CUI Inc. VYC30W-Q48-S12-T
Part No.:
VYC30W-Q48-S12-T
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VYC30W-Q48-S12-T.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Shipping
VYC30W-Q48-S12-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VYC30W-T (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.66" L x 2.17" W x 0.75" H (67.5mm x 55.0mm x 19.1mm)