CUI Inc. VYB10W-Q48-D5-T
Part No.:
VYB10W-Q48-D5-T
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
VYB10W-Q48-D5-T.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
Shipping
VYB10W-Q48-D5-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
VYB10W-T (10W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
2
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
-5V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A, 1A
Power (Watts):
10W
Voltage - Isolation:
Applications:
Efficiency:
78%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.06" L x 2.17" W x 0.75" H (52.3mm x 55.0mm x 19.0mm)