Microchip Technology VXA4-1KJ-20-16M0000000
Part No.:
VXA4-1KJ-20-16M0000000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
VXA4-1KJ-20-16M0000000.pdf
Description:
CRYSTAL T/H, +/-50PPM, -20 TO +7
Shipping
VXA4-1KJ-20-16M0000000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
VXA4
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.427" L x 0.177" W (10.85mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)