IXYS VWO50-12IO7
Part No.:
VWO50-12IO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
VWO50-12IO7.pdf
Description:
MODULE AC CTLR 3PH 1200V PWS-F
Shipping
VWO50-12IO7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
3-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
6 SCRs
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
23 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
36 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
520A, 560A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)