IXYS VW2X45-14IO1
Part No.:
VW2X45-14IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
VW2X45-14IO1.pdf
Description:
MODULE AC CTLR 2X45A 1400V V1-A
Shipping
VW2X45-14IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
2-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
4 SCRs
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
32 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A, 320A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)