IXYS VVZB120-12IO1
Part No.:
VVZB120-12IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
V2-PAK
Datasheet:
VVZB120-12IO1.pdf
Description:
RECT BRIDGE 3PH 120V 1200V V2
Shipping
VVZB120-12IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
V2-PAK
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
Number of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
120 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
750A @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)