IXYS VVZ24-16IO1
Part No.:
VVZ24-16IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
KAMM
Datasheet:
VVZ24-16IO1.pdf
Description:
RECT BRIDGE 3PH 27A 1600V KAMM
Shipping
VVZ24-16IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
KAMM
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Structure:
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Number of SCRs, Diodes:
3 SCRs, 3 Diodes
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
21 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
65 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
300A, 320A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)