IXYS VUC36-14GO2
Part No.:
VUC36-14GO2
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
KAMM
Datasheet:
VUC36-14GO2.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 34A KAMM
Shipping
VUC36-14GO2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
KAMM
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.4 kV
Current - Average Rectified (Io):
34 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.85 V @ 55 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 1400 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)