IXYS VUB160-16NO2
Part No.:
VUB160-16NO2
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
V2-PAK
Datasheet:
VUB160-16NO2.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 188A V2-PAK
Shipping
VUB160-16NO2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
V2-PAK
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase (Braking)
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
188 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.7 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)