IXYS VTO70-16IO7
Part No.:
VTO70-16IO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
FO-T-A
Datasheet:
VTO70-16IO7.pdf
Description:
RECT BRIDGE 3PH 1600V FO-T-A
Shipping
VTO70-16IO7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
FO-T-A
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Structure:
Bridge, 3-Phase - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
6 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
70 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
550A, 600A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)