Virtium LLC VTDP25PC256G-104
Part No.:
VTDP25PC256G-104
Manufacturer:
Virtium LLC
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Datasheet:
VTDP25PC256G-104.pdf
Description:
SSD 256GB 2.5" SLC PATA 5V
Shipping
VTDP25PC256G-104 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Virtium LLC
Series:
TuffDrive® P25
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Memory Size:
256GB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (SLC)
Form Factor:
2.5"
Speed - Read:
100MB/s
Speed - Write:
60MB/s
Voltage - Supply:
5V
Type:
PATA
Current - Max:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Weight:
Size / Dimension:
100.50mm x 69.85mm x 9.50mm