Allied Components International VTC230-101L-RC
Part No.:
VTC230-101L-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet:
VTC230-101L-RC.pdf
Description:
100uH +/-15% V.M. Toroidal Choke
Shipping
VTC230-101L-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TC230
Package/Case:
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.280" Dia (32.51mm)