Allied Components International VTC100-330K-RC
Part No.:
VTC100-330K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
VTC100-330K-RC.pdf
Description:
33UH 10% Vrt Mnt Toroidal Choke
Shipping
VTC100-330K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TC100
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
40mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.600" Dia (15.24mm)