Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKV250-12PBF
Part No.:
VS-VSKV250-12PBF
Package:
MAGN-A-PAK
Datasheet:
VS-VSKV250-12PBF.pdf
Description:
MODULE THYRISTOR 250A MAGN-A-PAK
Shipping
VS-VSKV250-12PBF Specifications
Package/Case:
MAGN-A-PAK
Product Status:
Last Time Buy
Structure:
Common Anode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
250 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
555 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8500A, 8900A
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)