Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKV162/12PBF
Part No.:
VS-VSKV162/12PBF
Package:
INT-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKV162/12PBF.pdf
Description:
SCR MODULE 1200V 355A INTAPAK
Shipping
VS-VSKV162/12PBF Specifications
Package/Case:
INT-A-PAK (3)
Product Status:
Active
Structure:
Common Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
355 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4870A, 5100A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)