Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-VSKU71/14
Part No.:
VS-VSKU71/14
Package:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-VSKU71/14.pdf
Description:
MODULE THYRISTOR 75A ADD-A-PAK
Shipping
VS-VSKU71/14 Specifications
Package/Case:
ADD-A-PAK (3 + 4)
Structure:
Common Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
75 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
115 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1300A, 1360A
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)